Alaçatı’da yapılacak 10 etkinlik

Alaçatı, tatilcilerin yaz aylarında en çok tercih ettiği beldelerden bir tanesi. Bu gözde tatil beldesinde yapılacak pek çok etkinlik var. Özellikle yaz aylarında birçok festivale ev sahipliği yapan Alaçatı; denizi, kumu, güneşi ile olduğu kadar gece hayatıyla da ön planda.

Bu yıl yaz tatilini Alaçatı’da geçirmek isteyenler ve “Alaçatı’da neler yapılır?” sorusuna yanıt arayanlar için Alaçatı’da yapılacak 10 etkinliği listeledik. İşte Alaçatı’da mutlaka yapmanız gereken 10 şey:

Hacı Memiş Sokağı’na uğrayın

Alaçatı’nın en ünlü sokaklarından Hacı Memiş Sokağı’nı birçoğunuz duymuşsunuzdur. İçerisinde çeşit çeşit restoranlar, kahve dükkanları, dondurmacılar ve antikacılar bulunan bu sokağa uğramadan Alaçatı’dan ayrılmayın. Hacı Memiş Sokağı, arnavut kaldırımları ve tarih kokan atmosferiyle sizi büyüleyecek.

Sakızlı dondurma deneyin

Daha önce hiç sakızlı dondurma denediniz mi? Denemediyseniz çok şey kaçırdınız demektir. Alaçatı’nın sakızlı dondurması daha önce yediğiniz dondurmalardan çok daha farklı. “Alaçatı’da en iyi sakızlı dondurma nerede yenir?” diye sorarsanız, size İmren Alaçatı Tatlıcısı’nı öneririz.

Rüzgar sörfü yapın

Alaçatı’nın rüzgarı bol olur. Bunu bilen sörfçüler, sörf yapmak için genellikle uluslararası turnuvalara da ev sahipliği yapan Alaçatı’yı tercih ediyorlar. Siz de Alaçatı’ya gelmişken sörf yapmadan dönmeyin. Burada seviyenize göre sörf eğitimi alabileceğiniz okullar da mevcut. Sörf yapın ya da yapmayın, Alaçatı manzarası önünde sörfçülerin oluşturduğu muhteşem tabloyu mutlaka görmelisiniz.

Lawaga’da kahve için

Kahve içmeden bir gün geçirmek mümkün mü? Siz de “Kahvesiz güne başlayamam” diyenlerdenseniz, size muhteşem bir mekan önerimiz var. Lawaga Alaçatı, “Alaçatı’da en iyi kahve nerede içilir?” sorusuna yanıt olacak nitelikte, kaliteli ve gerçek kahve sunan bir mekan. Lawaga’da kahvenin yanı sıra, çeşit çeşit kokteyller ve yiyecekler de var.

Ege mezelerinin tadına bakın

Ege mutfağının ününü duymayan yoktur. Alaçatı’da Ege lezzetlerini tadabileceğiniz pek çok mekan var. Beldenin sokaklarından herhangi birinde bulunan bir restorana oturun ve çeşit çeşit mezelerin tadını çıkarın.

Alaçatı Pazarı’na uğrayın

Taze ot ve yeşillikleri seviyorsanız Alaçatı Pazarı tam size göre. Enginardan şevketibostana, baharatlardan organik birçok ürünü Alaçatı Pazarı’nda bulabilirsiniz. Yeni lezzetlere açık olan herkesin, Alaçatı’dan ayrılmadan önce mutlaka pazarı ziyaret etmesini öneririz.

Ot Festivali’ne katılın

Alaçatı denince akla gelen ilk gelen şeylerden biri de Alaçatı Ot Festivali. Nisan ayında yolunuz Alaçatı’ya düşerse, 27-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek olan Alaçatı Ot Festivali’ne mutlaka uğrayın. Bu yıl 12’ncisi düzenlenecek olan festivalde, çeşitli konserler, etkinlikler ve seminerlere de katılabilirsiniz.

Gün batımını izleyin

Alaçatı’nın tarihi taş yel değirmenlerinin önünde gün batımını izlemenin keyfini çıkarın. Gün batımının en güzel göründüğü yerlerden birisi olan yel değirmenlerinin önünde günü batırabilir, anı olarak saklayacağınız fotoğraflar çekebilirsiniz.

Koyları gezin

Alaçatı’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden birisi de koylarıdır. Ege’nin muhteşem koyları, göreni kendine hayran bırakır. Sizin için tatil demek deniz, kum ve güneş demekse, Alaçatı’nın koylarını görmeden bu muhteşem beldeden ayrılmamanızı öneririz.

Gece hayatını keşfedin

Alaçatı’nın dillere destan gece hayatına değinmeden olur mu? Tüm gün Alaçatı sokaklarında gezmenin, denize girip güneşlenmenin yorgunluğunu gece kulüplerinde atmak isteyenler için beldenin eğlence mekanları sabah saatlerine kadar açık.