Alaçatı’da gezilecek yerler

İzmir’in Çeşme ilçesinin tatilciler tarafından en çok tercih edilen beldesi olan Alaçatı, her yıl yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret ediliyor. Beldenin bu kadar çok ziyaretçi kabul etmesinin sebebi, tarih kokan sokakları ve doğal güzelliklerinin yanı sıra görülmesi gereken pek çok koya, plajlara ve mekana sahip olması. Genellikle nisan ayında gerçekleştirilen Alaçatı Ot Festivali’nin de etkisiyle Nisan-Ağustos ayları arasında tatilcileri ağırlayan Alaçatı; koyları, festivalleri, mekanları, yemekleri ve tatlılarıyla pek çok tatil beldesinden daha çok tercih ediliyor. Tatilini Alaçatı’da geçirmek isteyenler özellikle “Alaçatı bir günde gezilir mi?” sorusuna yanıt arıyor. Peki Alaçatı bir günde gezilir mi?

Arnavut kaldırımları, çeşit çeşit mekanları, birbirinden lezzetli mezeleri ve eğlenceli gece hayatı ile ünlü Alaçatı’yı bir günde gezmek pek mümkün değil. Eğer Alaçatı’yı doyasıya gezmek istiyorsanız en az dört güne ihtiyacınız var. Dört gününüzü bu güzel beldeye ayırarak eğlenceli anılar ve fotoğraflar biriktirebilirsiniz.

“Alaçatı’da nereye gidelim?” diyenler için koylardan restoranlara, eğlence mekanlarından festivallere kadar pek çok yeri listeledik. İşte Alaçatı’da gidilecek yerler:

Delikli Koy

Alaçatı’daki pek çok güzel koyun arasında Delikli Koy, beldenin simgelerinden biri haline gelmiş durumda. Muhteşem manzarası ve berrak deniziyle teknelerin uğrak yeri haline gelen Delikli Koy, Alaçatı’ya 11 kilometre uzaklıkta kalıyor. Kamp yapmayı, yüzmeyi ve fotoğraf çekilmeyi seviyorsanız Delikli Koy Alaçatı’da mutlaka uğramanız gereken yerlerden bir tanesi.

Ilıca Plajı

Türkiye’nin en güzel plajları arasında kabul edilen Ilıca Plajı’nın ismi, denize karışan sıcak termal sulardan geliyor. Sığ olması sebebiyle çocukların da rahatlıkla girebileceği bir denize sahip olan bu plaj, 7’den 70’e herkes tarafından tercih ediliyor. Alaçatı’nın en güzel plajları arasında yer alan Ilıca Plajı’nda dilediğiniz gibi yüzebilir, su sporları yapabilir, kumsalında güneşlenebilirsiniz.

Hacımemiş Mahallesi

Alaçatı’da mutlaka gidilmesi gereken yerler listesinin ilk sıralarında bulunan Hacımemiş Mahallesi; taş evler, begonviller, sardunyalar, şirin mi şirin kafeler ve dükkanlarla çevrili büyülü bir yer. İçerisinde bulunan antikacılar, atölyeler ve galeriler sebebiyle de sıklıkla ziyaret edilen bu mahalleyi, Alaçatı’ya giden herkesin mutlaka görmesi gerekiyor.

Alaçatı Değirmenleri

Eskiden buğday üretimi için kullanılan Alaçatı Değirmenleri, Alaçatı’nın girişinde yer alıyor. Beldenin simgelerinden biri olan değirmenler, özellikle gün batımını izlemek için sıklıkla ziyaret ediliyor. Eşsiz manzarası ve romantik atmosferiyle dikkat çeken değirmenler, Alaçatı’da fotoğraf çektirilecek en güzel yerlerden bir tanesi.

Lawaga Alaçatı

Alaçatı’da mutlaka gidilmesi gereken yerlerden birisi de Lawaga Alaçatı. Alaçatı’nın en iyi kahvesini tadabileceğiniz Lawaga’da çeşit çeşit kokteyller de deneyebilirsiniz. Aynı zamanda zengin bir mutfağa sahip Lawaga Alaçatı’da gezinize küçük molalar verebilir ya da tüm gün lezzetli yemek ve kokteyller deneyerek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Asma Yaprağı Restoran

En güzel Ege lezzetlerini tadabileceğiniz bir yer olan Alaçatı’nın en meşhur mekanlarından bir tanesi Asma Yaprağı Restoran. Kendine has tarzı, Alaçatı ruhunu sofranıza taşıyan yemekleri, büyülü atmosferiyle Asma Yaprağı Restoran, Alaçatı’da geçirdiğiniz zamana keyif katacak mekanlar arasında yer alıyor.

Alaçatı Takı Çarşısı

Alaçatı’ya gitmişken hediyelik eşya almadan dönmek olmaz. Alaçatı Takı Çarşısı, Alaçatı’ya özgü takılar ve hediyelik birçok eşyayı bulabileceğiniz bir yer. Alaçatı’dan ayrılmadan önce Alaçatı Takı Çarşısı’na uğrayabilir, sevdiklerinize ve kendinize güzel anılar hediye edebilirsiniz.

Alaçatı Ot Festivali

Alaçatı Ot Festivali, Alaçatı’ya giden herkesin mutlaka katılması gereken bir festival. Çeşit çeşit otların sergilendiği, birbirinden lezzetli yemeklerin sunulduğu ve ünlü sanatçıların sahne aldığı festival her yıl, Türkiye’nin pek çok yerinden ziyaretçi ağırlıyor. “Alaçatı Ot Festivali 2023 ne zaman?” sorusuna yanıt arayanlar için ise; festival bu yıl 27-30 Nisan arasında gerçekleşecek.

Alaçatı Ot Festivali ile ilgili ayrıntılı bilgiye Alaçatı Ot Festivali 2023 Ne Zaman başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Alaçatı’ya yapılacak etkinliklerle ilgili daha çok bilgi sahibi olmak isterseniz Alaçatı’da Yapılacak 10 Etkinlik başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.