Alaçatı Ot Festivali ne zaman 2023?

İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı beldesinde her yıl gerçekleştirilen Alaçatı Ot Festivali bu yıl 27-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bu yıl 12’ncisi düzenlenecek olan festivalin teması ise ‘yeniden doğuş’ olacak. Peki Alaçatı Ot Festivali’nde neler var?

Festivalde her yıl olduğu gibi bu yıl da her gün farklı bir etkinlik var. Festival kapsamında toplama gezileri, seminerler, konserler ve yarışmalar düzenlenecek. Alaçatı Ot Festivali’nde konser verecek isimler ise festivalle ilgili merak edilen konulardan biri. Festivalde bu yıl Karsu ve Duman sahne alacak. Konser ve yarışmaların yanı sıra birbirinden çeşitli ve lezzetli yemekler de katılımcıların beğenisine sunulacak. Ayrıca festivalde, depremden etkilenen Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa, Osmaniye, Adana, Adıyaman, Malatya ve Kilis’in yöresel lezzetleri de yer alacak.

Ot Festivali’nde ne yenir?

Birçok farklı otun yer alacağı Alaçatı Ot Festivali’nde pek çok farklı yemek olacak. Yerel birçok lezzeti bir arada bulabileceğiniz festivalin en çok ilgi gören lezzetlerini ise şöyle sıralayabiliriz:

  • Enginar dolması
  • Şevketibostan
  • Otlu börek
  • Zeytinyağlı yaprak sarma
  • Pazı sarma

Alaçatı Ot Festivali biletli mi?

Ot Festivali’ne katılmak için bilet almak gerekmiyor. Festivale katılım tamamen ücretsiz. Festival boyunca, sadece satın aldığınız çeşitli ürün ve yiyecekler için ücret ödemeniz gerekiyor. Deprem bölgelerinde bulunan yerel üreticilere ve depremzedelere destek olmak isterseniz, deprem bölgelerindeki üreticilere ait stantlardaki ürünlerden satın alabilirsiniz.

Alaçatı’ya nasıl gidilir?

Alaçatı Ot Festivali’ne gitmek isteyenlerin İzmir üzerinden ulaşım sağlaması gerekiyor. Eğer kendinize ait aracınız yoksa İzmir şehir merkezinden Alaçatı’ya otobüs veya taksiyle gidebilirsiniz. Eğer ulaşım aracı olarak otobüsü kullanacaksanız; Üçkuyular İskele tarafından İzmir-Çeşme otobüslerine binerek Çeşme’ye gidebilir, oradan Alaçatı dolmuşunu kullanarak beldeye ulaşabilirsiniz.

Alaçatı Ot Festivali’ne gitmek için İzmir Havaalanı’ndan taksiye de binebilirsiniz. Taksi ile Çeşme üzerinden Alaçatı’ya rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

İzmir Otogar’dan Alaçatı’ya nasıl gidilir?

İzmir Otogar’dan Alaçatı’ya Çeşme seyahat otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. İzmir-Alaçatı-Çeşme güzargahında hareket eden otobüslerle Alaçatı Ot Festivali’ne kolaylıkla gidebilirsiniz. Havaların diğer aylara kıyasla daha sıcak olduğu Nisan- Kasım ayları arasında saat başı sefer bulabilirsiniz.